fbpx

Западен Медитеран 01. Октомври

  • Понудата е објавена на 18/11/2021

Групно крстарење со бродот MSC ORCHESTRA

Крстарење со MSC ORCHESTRA
11 дена / 10 ноќи
ЗАПАДЕН МЕДИТЕРАН - Италија, Шпанија, Франција, Португалија
Поаѓање од Скопје: 01 октомври 2024

Picture1

Ден Датум Пристаниште Пристигнување Заминување
1. Вторник 01.10.2024 Џенова, (Портофино), ИТАЛИЈА - 19:00
2. Среда 02.10.2024 Марсеј (Прованса), ФРАНЦИЈА 9:00 17:00
3. Четврток 03.10.2024 Ден на море (Пловидба) - -
4. Петок 04.10.2024 Малага (Гранада), ШПАНИЈА 8:00 19:00
5. Сабота 05.10.2024 Кадис (Севиља), ШПАНИЈА 7:00 17:00
6. Недела 06.10.2024 Лисабон (Кашкаи), ПОРТУГАЛИЈА 8:00 16:00
7. Понеделник 07.10.2024 Ден на море (Пловидба) - -
8. Вторник 08.10.2024 Аликанте , Шпанија 8:00 17:00
9. Среда 09.10.2024 Махон (Балеарски Острови), Шпанија 9:00 16:00
10. Четврток 10.10.2024 Олбија (Сардинија), ИТАЛИЈА 10:00 18:00
11. Петок 11.10.2024 Џенова, (Портофино), ИТАЛИЈА 9:00 -

Програма на патување

1. ден (01.10.2024)
СКОПЈЕ – ЏЕНОВА
Состанок на групата на Меѓународниот аеродром Скопје во 02:30 наутро. Завршување на чек ин процедурите и лет до Виена во 04:25. Краток lay over на Виенскиот аеродром и лет за Милано во 08:05. Слетување во Милано во 09:30. Трансфер до пристаништето во Џенова. Завршување на процедурите за качување на бродот и сместување во кабините.

2. ден (02.10.2024)
МАРСЕЈ (Прованса)
Разглед со нашиот водич (на Македонски јазик).
Марсеј, живописниот пристанишен град на Француска Ривиера, нуди смеса од древна историја и модерна култура. Истражете го историскиот Вије Порт, посетете ја далеку прочуената базилика Нотр Дам де ла Гард за панорамски погледи и шетајте низ шарените улици на квартот Ле Пание. Не пропуштајте да пробате бујабез, францускиот чорба од морски плодови. Во Марсеј има многу интересни музеи, вклучувајќи го Музејот на европската искуствена култура, каде што може да се истражат бројни уметнички дела и колекции. За панираните еднодневни излети, близу до Марсеј се наоѓа и прекрасниот Национален парк Каланк. Оваа дестинација е идеална за љубителите на природата кои бараат автентично искуство во Франција.

3. ден (03.10.2024)
Пловидба. Слободно време за уживање на содржините на бродот

4. ден (04.10.2024)
МАЛАГА, (Гранада)
Предлог целодневен факултативен разглед: Алхамбра и Гранада – 120 ЕУР
Малага, родното место на Пабло Пикасо, е шармантен пристанишен град со богата културна наследство. Истражете го замокот Алказаба, шетајте по живописната променада на брегот и посетете го Пикасо музејот за да уживате во делата на легендарниот уметник. Уживајте во автентични тапас во локалните таверни и опуштете се на плажата Малагета. Малага е позната и по своите живописни паркови, како што е паркот Парке де Малага, каде што можете да се опуштите во зелената оаза и да уживате во прекрасниот пејзаж. Градот нуди и одлични можност за шопинг, а особено пазарот на Атаразана е место каде што ќе најдете разнообразни производи, од свежи плодови и зеленчук до традиционални специјалитети.

5. ден (05.10.2024)
КАДИС, (Севиља)
Разглед со нашиот водич (на Македонски јазик).
Кадис, еден од најстарите градови во Европа, е полб со прекрасни плажи, древни знаменитости и жива атмосфера. Истражете ги тесните улици на историскиот Стар Град, посетете го прекрасниот Кадис катедрала и прогулете се по сценичната плажа де ла Калета. Проајте традиционалната андалузиска кујна во локалните тапас барови. Кадис е познат и по своите фестивали, а еден од најпознатите е Карневалот на Кадис, кој се одржува во февруари и ги привлекува луѓето од целиот свет. Посетителите на Кадис можат и да уживаат во многу спортски активности, вклучувајќи ги кајакингот, пловењето со јахти и сурфањето на ветер, на прекрасните плажи во околината на градот.
6. ден (06.10.2024)
ЛИСАБОН (Кашкаши)
Предлог факултативен разглед: Лисабон со автобус (на Македонски јазик) – 90 ЕУР
Лисабон, главниот град на Португалија, е познат по своите живописни нагорни и надолни улици, историски квартови и богата култура. Истражете ги волшебните улици на Алфама, посетете ја познататата кула Белем и манастирот Жеронимос и уживајте во панорамски погледи од замокот Сан Жорже. Уживајте во пастеиш де ната (карамелни пити) и слушање на Фадо музика во атмосферски таверни. Лисабон е дом на многу винарии каде што можете да ја искусите вкусната португалска вино култура, а со едно од организираните вински турови можете да го истражите и селото Синтра, близу до Лисабон, со неговите прекрасни дворци и замоци. Посетете ја и близоката област Кашкаис, позната по своите прекрасни вина и пејзажите од планината Сера да Естриља.

7. ден (07.10.2024)
Пловидба
Слободно време за уживање на содржините на бродот
8. ден (08.10.2024)

АЛИКАНТЕ (Коста Бланка)
Разглед со нашиот водич (на Македонски јазик).
Аликанте, сместен на Коста Бланка на Шпанија, нуди совршена комбинација од историја, култура и прекрасни плажи. Истражете го историскиот замок Санта Барбара за прекрасни погледи на градот и брегот, шетајте низ живописниот Стар Град и се опуштете на златните песоци на плажата Постигет. Не пропуштајте да пробате локални морски специјалитети и освежувачки орцата. Аликанте е дом на многу интересни фестивали, а еден од најпознатите е Лас Хогерас, кој се одржува во јуни и ги привлекува туристите со своите спектакуларни паради и традиционални настани. Овде можете да уживате во одличниот ноќен живот, со многу клубови и барови кои нудат разновидни музички жанрови и забава до раните утрински часови.

9. ден (09.10.2024)
МАХОН
(Балеарски Острови)
Разглед со нашиот водич (на Македонски јазик).
Махон, главниот град на Менорка, е живописен пристанишен град познат по својата природна убавина и историска архитектура. Истражете ги шарените улици на Стариот Град, посетете ја впечатливата црква Санта Марија и шетајте низ сценичниот пристанишен брег. Уживајте во локални специјалитети како калдерета де лангоста (јајца од ракуве) и се опуштете на идиличните плажи поблизу. Махон е дом на многу фестивали, а еден од најпознатите е Фиеста де Сан Хуан, кој се одржува во јуни и го обележува почетокот на летната сезона со разни настани и традиционални обичаи. Од Махон можете да правите и екскурзии до блиските села и села на Менорка, каде што можете да ги искусите автентичните културни и кулинарски искуства на островот.

10. ден (10.10.2024)
ОЛБИЈA(Сардинија)
Разглед со нашиот водич (на Македонски јазик).
Олбија, сместена на североисточниот брег на Сардинија, е центар кон прекрасни плажи и археолошки наоѓалишта. Истражете ги руините на древниот римски град Олбија, релаксирајте на пристојните брегови на плажата Питулонгу и посетете го Националниот археолошки музеј за да дознаете повеќе за историјата на островот. Уживајте во свежите морски плодови и сардински вина во локалните ресторани. Олбија е позната и по своите културни настани, а еден од најпознатите е фестивалот на „Сан Симоне“, кој се одржува во август и ги привлекува почитувачите на музиката и традиционалните настани. Пригодна е и за активности на отворено, вклучувајќи ги планинарењето, велосипедизмот и водени спортови, благодарение на богатите природни ресурси на островот.

11. ден (11.10.2024)
ЏЕНОВА (Портофино)
Пристигнување во Џенова во 09:00.
Искрцување од бродот околу 09:30 часот.
Тргнуваме на полудневен разглед на Портофино со нашиот водич. Директен трансфер до Џенова по завршување на разгледот. Полетување за Скопје преку Виена во 20:35, слетување во Скопје во 00:15. Крај на програмата.

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА КАБИНА
(уплатата е во денарска противвредност по курс 62)

Од 1990 €

• 3 и 4 возрасно лице над 18 години

 Во внатрешна кабина – 1.535 €
 Во прозорска кабина – 1.779 €
 Во балконска кабина – 1.893 €

• Деца до 18 години

o Во внатрешна кабина – 1085 €
o Во прозорска кабина – 1290 €
o Во балконска кабина – 1340 €

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 Авионски превоз Скопје – Виена - Милано – Виена – Скопје
 Рачен багаж 8кг + чекиран багаж (едно парче) 23кг
 Десет (10) ноќевања со проширен полн пансион (појадок, ручек, закуски и вечера) на бродот MSC ORCHESTRA во двокреветни внатрешни, прозорски или балконски кабини на Full board
 Напојници на бродот 120 € по лице
 Пристанишни такси 200 € по лице
 Полудневни разгледи на Марсеј, Кадис, Аликанте, Махон, Олбија и Портофино со водич на Македонски јазик
 Трансфери Милано (аеродром) – Џенова – Милано (аеродром)
 Пратител и водич на Македонски јазик
 Организација на патувањето

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

• Меѓународно патничко здравствено осигурување со ковид покритие и осигурување од откажување на аранжман (Еуролинк) МКД 370.
• Пијалоци на брод.
• Факултативен разглед на Алхамбра и Гранада (Малага) – 120 €
• Факултативен разглед на Лисабон – 90 €
• Шатл автобуси на дестинациите каде што пристаништето е релативно далеку до градот (10-15 €, се плаќа на бродот)


СМЕСТУВАЊЕ: Брод MSC Orchestra Агенцијата организатор на ова патување не ги одредува броевите на кабини и палубите на кои истите се наоѓаат. Го обезбедува типот на кабина кој е резервиран.

НАПОМЕНА: За резлизација на ова патување е потребен минимум од 20 патници.

Услови на плаќање: За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%, остатокот 30 дена пред почеток на патувањето.

ОТКАЗЕН РОК: До 40 дена пред патувањето се задржува 50 % од цената, од 39 дена до почетокот на патувањето 100% од цената.

 Агенцијата организатор на ова патување го задржува правото на промена на редоследот на поединечните содржини од програмата доколку од тоа има потреба од објективни причини. Организаторот го задржува правото на промена на цена во случај на промена на курсот на монетарниот пазар и слично.
 Бродската компанија MSC Cruise го задржува правото на измена на рутата без претходна најва.
 Важат општите услови на патување СКТМ.

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Пролет 2024

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00-14.45

Top