fbpx

Лефкада - четврти остров по големина на Јонскиот архипелаг лежи помеѓу Крф и Кефалонија. Името го добила по најјужниот рт Lefkatsa, кој во античко време го носел името Lefkos petra (бел камен) или Lefkas Akra (bel predel). Дваесет и четири мали острови и неколку поголеми се распространети по архипелагот и ја сочинуваат перфектурата на Лефкада. Едноставно овој архипелаг претставува предизвик за секого
Лефкада идеална дестинација за оние што сакаат:
Преубави песочни плажи, природа со неверојатна разноликост, вистински еколошки рај ,островот е поврзан со подвижен мост во должина од само 50 метри со копното,лесен пристап до околните Јонски острови
гостопримливи домаќини со развиена смисла за хумор, добро вино и вкусна храна по прифатливи цени
Многумина туристи се враќаат повторно на Лефкада неколку години по ред

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Пролет 2024

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00-14.45

Top