fbpx

VAL THORENS

  • Понудата е објавена на 08/10/2021

Традиционално, и оваа година со САМА ХОЛИДЕЈ скијајте во најголемиот ски центар во светот “Три Долини”. Сместувањето е во Val Thorens. Алпски рај и еден од најелитните ски центри во југоисточна Франција, со повеќе од 600 километри ски обработен терен. Љубителите на скијањето имаат на располагање 430 стази со 1300 топови. 25те планински врвови се поврзани со 200 ски лифтови, со надморска височина од 1.300 до 3.250 метри. Цетарот има капацитет од превезување на 300.000 луѓе на час, помеѓу сите осум населби и 13 ски – центри. Тука се и 6-те глечери со надморска височина од над 3.000 метри, а на нив скијачка сезона трае во текот на целата година.

FIRST MINUTE ЦЕНИ. ВАЖАТ ДО 30 ОКТОМВРИ 2021!

Термин: 07.01.2022

Програма:

1 - ден-петок, 07.01.2022. Скопје-Val Thorens Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за Val Thorens во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.
2 ден-сабота, 08.01.2022. Val Thorens: Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

3–8 ден, 09-14.01.2022 .Val Thorens: Шест дневно скијање во Val Thorens/Orelle. Ноќевање

9. ден-сабота, 15.01.2022 .Val Thorens-Скопје: Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано.

10 ден – недела, 16.01.2022.Скопје: Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

Во цената е вклучено:

Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – Val Thorens – Скопје
7 дневно сместување во одбрани студиа / апартмани според ценовникот во Val Thorens
6 дневен скипас за стазите на Val Thorens/Orelle (150 км стази).
Туристички пратител за време на турата


Во цената НЕ Е вклучено:

Задолжително патничко осигурување со вклучен додаток за спортско скијање 525 ден.
Туристичка такса 650 ден по лице за цело време на престој. Се плаќа во агенција задолжително.
Доплата за 3 Долини ски пас - LES 3 VALLES (600 км стази) изнесува 40 евра по лице. Задолжителна предрезервација при пријавувањето и плаќање во агенција. Наша топла препорака.

ЦЕНОВНИК: Термин 07. Јануари 2022

Пакет цена по лице во евра. (Превоз, сместување, ски пас)

FIRST MINUTE: За уплата до 30. Октомври 2021

LAC DU LOU
ROCHE BLANCHE
Ski F R A N C E 2022      
Residence : Lac du Lou/Roche Blanche          
Број на кревети 6 5 4 3 2
СТУДИО, 1 соба, 4 л.max.     479 515 579
АПАРТМАН, A тип, 6 л.max. 2П 489 509 539  

 

Генерален опис на Студиата и Апартманите во Val Thorens

Апартманите и студијата во понудата се наоѓаат во две различни резиденции една до друга во строгиот центар и се (SKI IN - SKI OUT). Се разликуваат по површина и опременост, секој апартман е со различен мебел, опременост, квадратура и содржина...

СТУДИО, 1 Просторија: за 4 лица, 24-29 м2: Еднособно студио-една просторија. Тросед на извлекување за 2 лица (во долен дел), плус 2 кревета на спрат на влезот. Опремена кујна со електрични решоа, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадењесо маса и столици, купатило и ВЦ (една просторија), балкон или веранда

АПАРТМАН A тип со 2 Простории: за 4 лица, 24-29 м2: Апартман со 2 простории ( дневен престој + 1 спална). Кревети на спрат во спална соба. Во дневна соба, кревет на извлекување (во долен дел) за 2 лица (или 1 двоен кревет). Опремена кујна со електрични решоа, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадењесо маса и столици, купатило и ВЦ (една просторија), балкон или веранда.

АПАРТМАН А тип со 2 Простории: за 4 лица, 28-35 м2: Апартман со 2 простории ( дневен престој + кабина-спална). Кревети на спрат во спална соба или 2 одвоени кревети. Во дневна соба, кревет на извлекување (во долен дел) за 2 лица (или 1 двоен кревет). Опремена кујна со електрични решоа, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, бокал за кафе, место за јадењесо маса и столици, купатило и ВЦ (една просторија), балкон или веранда.

АПАРТМАН А тип со 2 Простории: за 6 лица, 28-35 м2: Апартман со 2 простории ( дневен боравак + спална и кабина). Кревети на спрат во спална соба или 2 одвоени кревети.На влез кабина со 2 кревети на спрат. Во дневна соба, кревет на извлекување (во долен дел) за 2 лица (или 1 двоен кревет). Опремена кујна со електрични решоа, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, бокал за кафе, место за јадењесо маса и столици, купатило и ВЦ (една просторија), балкон или веранда

АПАРТМАН А тип со 3 Простории: за 8 лица, 47-60 м2: Апартман со 3 простории ( дневен престој +2 спални соби и кабина). Двоен кревет во 1 спална соба. Кревети на спрат друга спална соба, кревети на спрат во кабина. Во дневна соба, кревет на извлекување (во долен дел) за 2 лица. Опремена кујна со електрични решоа, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, бокал за кафе, место за јадењесо маса и столици, купатило и ВЦ (една просторија), балкон или веранда.

Напомени:

Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите и постелнина за апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 12-14€ постелнина и 12€ сет крпи, по лице. Потребно е најмалку 7 дена пред тргање да се резервираат. Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои.

Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио е задолжителен и изнесува 350-1.500€ по студио/апартман.Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето. Плаќањето е исклучиво со резервирање на средства во висина на депозитот од кредитна картичка. Депозитот на крајот од сместувањето се деблокира, доколку апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети), гостите ќе ги добијат блокираните средства во рок од една до четири. Во случај на било какви оштетувања во студиото/апартманот при сместување, гостите се должни да достават писмена забелешка до локалната агенција во рок од 48 часови. –

Износ на депозит за сместување:

350 € за Студио 2- 4 лица / Апартман со 2 собиза 2-4 лица, - 400 € за Апартман со 2 соби до 5 и до 6 лица (2P5A, 2P6A,2P6B), - 500 € за Апартман со 3 соби до 6 лица (3P6A, 3P6B), - 600 € за Апартман за 8 лица (T8A,T8B, T8C), - 800-1500 € за Апартман за 8/10 лица (T8D,T8E),

При оставање на депозитот, странките потпишуваат посебен договор со локалната агенција, во кој се наведени условите за Депозитот и поврат на средствата.

Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како пред сместувањето. Апартманите нудат и служба за чистење, чија што услуга дополнително се плаќа на лице место ( не го опфаќа чистењето на приберот за јадење, приборот за готвење, шпоретот, фрижидерот – тоа е задолжителен дел од чистењето).

– Студио за 2-4 лица: 50 € , - Студио со 2 соби за 2-4 лица: 60 €, - Апартмани со 2 и 3 соби за 4-6 лица: 70 €, - Апартмна за 8-10 лица: 110-170 €. Овие услуги може да се нарачат исклучиво 7 дена пред пристигнување, во агенција, и истите се плаќаат на лице место.

Завршни напомени:

Дадената цена е пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување, за максимално даден број на лица во студио и апартман, за 7 ноќевања, 6 дневна стандардна ски карта и повратен автобуски превоз.

Депозит за резервација : 30%, остатокот се доплаќа најдоцна 30 дена пред поаѓање. Можност да се плати на 6 рати без камата, информации во агенција.
Со самата резервација и платен депозит, странките добиваат Договор за патување со сите податоци за патувањето,типот на сместување, разни доплати како и Општи услови за патување.
Депозитот може да се плати во готово или на кредитна/дебитна картичка, со добивање на фискална сметка, или преку пошта/банка, или вирмански со издадена фактура.
Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува но не и да гарантира при ваквите случаи. Затоа, дефинитивниот тип на студио/апартман и дефинитивната цена ќе зависи од бројот на лицата кои остануваат и типот на студиото/апартманот кој е одбран.
Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).
o За реализација на патувањето потребно е минимум 40 патници.

o Агенцијата не може да влијае на спратност, поглед или одреден објект. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмнаи, агенцијата ќе ги пропрати до локалната агенција, но без да вети за исходот.

o Агенцијата го задржува правото за промена на цената доколку дојде до зголемување на цените на услугите ( гориво, сместување, ски пас ). Сите уплатени аранжмани до тој момент, остануваат по старата цена.

o FIRST MINUTE цена важи до објавениот датум во ценовникот.

После тој датум цената се зголемува за 20 евра по лице, без оглед на тип на сместување.

o Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат часот и местото на поаѓање.

o Багаж: Секој патник може да понесе 1 личен багаж (куфер или торба), 1 пакет ски или борд опрема сместени во багажник на автобус и 1 мала кабинска торба/ранец и храна за пат во автобус.

o Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на лица, најдоцна 5 дена пред тргнување. Во таков случај, уплатените средства во целост се враќаат исклучиво на трансакциона сметка на лицето кое уплатило или вирмански доколку се така уплатени, според законот за платен промет.

КОВИД 19 – Протокол:

САМА ХОЛИДЕЈ, внимателно ги следи протоколите за патување и за истите ги известува патниците. Патниците се должни да се придржуваат до истите.

Како што стојат работите во моментот на поставување на програмата, С. Македонија се наоѓа во така наречена црвена зона и со тоа завлез во Франција е можно само со вакцина mRNA или само со вакцините: (Pfizer, Astra Zeneca, Moderna, Jonson). За транзит низ Словенија задолжителна е вакцина + PCR тест. Протоколите за патување и за влез во Франција до денот на поаѓање можат да бидат променети и олеснети.

Лицата кои имаат примено две дози вакцини BBIBP-CorV (Sinopharm) и (Sinovac) треба да примат една BOOSTER доза вакцина mRNA и така добиваат здравствена пропусница за влез во Франција (Green pass).

Лицата кои имаат примено само една доза (Sinopharm) и (Sinovac) потребно е да примат две дози вакцина mRNA и така добиваат здравствена пропусница за влез во Франција (Green Pass).

Лицата кои се вакцинирани со вакцини кои не се признати ниту од Европска агенција за лекови (EMA) ниту светската здравствена организација (WHO) мораат да примат две дози вакцина mRNA за да добијат (Green pass).Руската вакцина (Sputnik V) е во знак прашање бидејќи таа вакцина не е призната ниту од WHO ни од ЕМА.

Во случај да границите низ кои се патува бидат КОМПЛЕТНО затворени, или ски центарот КОМПЛЕТНО затворен, уплатените средства ќе бидат вратени во целост.

Доколку некоја граница на попатното планирано патување е затворена а крајната дестинација отворена, и постои алтернативен, слободен пат (друг итинерер, т.е. програма за патување), агенцијата ќе го спроведе, без можност за откажување. Странките ќе бидат известени на време.

Доколку некој патник пред самото патување е ПОЗИТИВЕН на Ковид 19 вирусот, средствата ќе бидат вратени. (задолжително лекарска потврда за позитивен тест да се приложи.

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • Viber & WhatsApp 078 730 777

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Работно време Октомври -Март

Понеделник - петок 09.00 - 17.00

Сабота 09.00-13.30

Top