Kоста Брава – крајбрежен регион и популарна туристичка дестинација поради умерената клима и прекрасните плажи со кристално чиста вода и волшебен, ситен песок.

Додека еден дел од брегот на Коста Брава станал развиена туристичка дестинација, останатите делови го задржале традиционалниот изглед и станале „скриене скапоценост“ за посетителите кои сакаат нешто повеќе од сонце, море, песок и Сангрија.

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

1 ден/21Мај СКОПЈЕ –БАРСЕЛОНА
Состанок на групата на аеродромот Александар Велики во Скопје во 16:30 часот, полетување за Барселона во 18:30 Слетување во Барселона во 21:20. По поминување на сите гранични и цариснки формалности, организиран трансфер кон хотел. Сместување во хотел, вечера. Ноќевање.

2 ден/22Мај БАРСЕЛОНА
Појадок. Организиран панорамски разглед на Барселона. Импресивните и необични градби на Антонио Гауди го чинат овој град единствен а благодарение на широкоградниот дух на Шпанците тој не е само свртувалиште на илјадници туристи туку и место каде ќе ја почуствувате топлината на домот. Посета на булеварот Дијагонал, прекрасната готска катедрала Саграда Фамилија, плоштадот Каталонија - централниот градски плоштад во чие продолжение се протега зелената авенија Рамбла, споменикот на Колумбо - местото каде Колумбо пристигнал по откривањето на Америка, Олимпиското пристаниште, ридот Мон Жуик со Олимпискиот стадион и спортската палата, плоштадот Шпанија на која се наоѓа Конгресниот центар, Националната галерија на каталонската уметност и неговите прекрасни Магични фонтани, плажата Барселонета, Шпанското село... Слободно попладне за индивидуални активности, или прошетка (со метро) до паркот “Гауди”. Ремек делото на познатиот шпански архитект Антони Гауди, препознатливо по својата уникатност, денес е дел од листата на светското култирно наслетство под заштита на UNESCO. Враќање во хотелот во вечерните часови. Вечера во хотелот. Ноќевање.

3 ден -7 ден/23Мај – 27 Мај КОСТА БРАВА
Појадок. Ручек. Вечера. Денови наменети за уживање на топлото Шпанско сонце или пак посета на бројните организирани факултативни екскурзии:

1. Факултативна посета на Фигерас со Герона – Фигерас е местото во кое е роден и во кој целиот свој живот творел Салвадор Дали. Посета на Музејот на Дали во кој може да се види најголемата и најразновидната негова колекција, скулптури, 3Д колажи, слики, како и приватни колекции на Дали од други уметници. Попатно, на враќање, посета на убавото, живописно градче Герона, кое се наоѓа на североисток на Шпанија непосредно до Француската граница. Прошетка низ историскиот центар на градот, неговата тврдина изградена како систем на одбрана во римскиот период, катедралата која се наоѓа во срцето на тврдината...

2. Посета на Порт Авентура забавен тематски парк кој се наоѓа, во ресортот Салоу, Тарагона на таканаречениот Златен брег, на само еден час од Барселона. Парк кој е изграден од 5 различни дела кои се претставени како 5 различни светови, парк од типот на Дизниленд

3. Посета на Бенегдиктинскиот манастир во Монсерат, изграден високо на камени формации во планините северозападно од Барселона. Манастирскиот комплекс е од значителна религиозна важност со прекрасна природна убавина околу манастирот. Монтсерат во Барселона се смета за место со нај живописна природна убавина во цела Каталониа. Ова е единствена можност да се Запознаете со прекрасните Каталониски предели.

3. Круз - Острови Медес - Крстарење со брод од Санта Кристина кон Островите Медес, лоцирани во срцето на Коста Брава. Седумте островчиња кои и ден денес не се населени, содржат трага ид античките грчки бродови кои некогаш многу одамна тука пловеле. на островите се наоѓа и импресивниот, стар замок од 15-тиот век...

4. Посета на Рупит и Бесалу, мали живописни селца, богати со интересна историја, со тесни камени улици, стари куќи..

5. Во ноќните часови, можност за организирана факултативна посета на вечерен клуб со уметничка програма на „Фламенко“ и дегустација на познатата „Сангрија“.

8 ден/28 Мај
БАРСЕЛОНА- СКОПЈЕ
Појадок. Одјавување според хотелски правила. Слободно време до времето предвидено за трансфер. Организиран трансфер до Аеродромот во Барселона. Полетување на авионот кон Скопје, вo 21:55. Слетување во Скопје на 29. Мај во 00:40 часот.


Цена на аранманот: 549 Є (34.040,00 мкд)
H TOP AMAIKA 4*+
За уплати до 20.февруари: 469Є (29.080,00 мкд)


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Авиобилет на релација според програмата
- Сместување во Хотел **** / 7 ноќевања на база на проширен полн пансион( вклучени пијалоци – вода и вино во тек на оброците)
- Организиран разглед на Барселона со локален водич
- Организација и придружник на програмата

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Аеродромски такси 39 еур / 2.418 мкд
- Доплата за чекиран багаж 20кг ;
- Факултативни излети и екскурзии наведени во програмата
- Влезници за музеите и културно - историските споменици
- Билети за јавните превозни средства (метро, автобус)
- Патничко осигурување

НАПОМЕНИ:
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

Прочитано 998 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • +389 43 231 221

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 09.00 - 19.30

Сабота 09.00 - 14.00

Top