fbpx

Термин: 07 Октомври

1 Ден 07.10.2021: СКОПЈЕ –СВЕТИ СТЕФАН

Состанок на групата на паркингот кај СЦ Борис Трајковски во 22.00 часот. Поаѓање за Будва во 22.30 часот.Се патува преку гр.премин Блаце, Приштина, Тирана, Подгорица со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

Ноќно возење.

2 Ден 08.10.2021: СВЕТИ СТЕФАН – ТИВАТ – ИГАЛО – ХЕРЦЕГ НОВИ

Во утринските часови пристигнуваме на Јадранската обала. Првиот впечаток е со панорамска глетка на монденското острово Свети Стефан. Патувањето го продолжуваме кон Тиват. Прошетка покрај стариот град и монденското пристаниште Порто Монтенегро. Продолжуваме со траект преку Бока Которскиот залив. Пристигнување воИгало во попладневните часови. Сместување во луксузниот хотелPALMON BAY RESORT & SPA 4*. Слободно време за краток одмор. Попладнее одиме на факултативно панорамско разгледување на Херцег Нови (со локален водич), стар повеќе од 600 год. Поради многуте сончеви денови го има добиено називот“Град на сонцето“. Градна мимозите и прекрасен стар град со калдрмисани улички, стара тврдина Forte Mare, Kanli kula (“кравава кула“) од времето на Османлиите, плоштадот Белависта со црквата на Свети Архангел Михаил, Саат кулата подигната по наредба на Султан Махмуд во 17 в. Низ пролазот на Саат кулата се наоѓа се наоѓа скулптура на Света Марија наречена Црна Богородица бидејки е работена од нагорено дрво. Тука е и тврдината Шпањола, изградена во 16 век од Шпанците а покасно Турците обновиле. Изградена на 170 м.н.в. со прекрасен поглед на Бока Которскиот залив. Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во Игало, некогаш најелитниот Спа центар во Југославија. Вечера *. Ноќевање.

3 Ден 09.10.2021: КОТОР - ПЕРАСТ

Појадок. Слободен ден или факултатувна посета на КОТОР и ПЕРАСТ со локален водич. Прошетка низ стариот дел на градот Котор , денеска под заштита на Унеско.

Град кој е опколен со моќни зидини од времето на Венецијанската окупација во 15 в. Слободно време за индивидуални прошетки. Продолжуваме накај Пераст, најголемиот споменик на Бока Которска, приморско гратче, цело во камен, со барокни палати, цркви и автентични камени куќи. Можност за посета на минијатурното островче крај Пераст со бродче. Островот е вештачки, направен е во 15 век и е наречен Госпа од Шкрпјела. На островот е изграден храмот посветен на Богородица... според преданието браќата Моршиќи во Рисанскиот залив на 22 јули ја пронашле сликата на Богородица, па Пераштанци во 1452 година одлучиле на тоа место да изградат православен храм посветен на Богородица. Враќање во Пераст. Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во хотел. Вечера *. Ноќевање

4 Ден 10.10.2021: ХЕРЦЕГ НОВИ/ ИГАЛО - СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотел. Слободно пчредпладне за индивидуални прошетки низ Игало и Херцег. Можност да се посети прочуената Вила ГАЛЕБ на ТИТО, градена 1976г. Се посетуваат просториите во кои Тито со своите соработници ги одржувал состаноците и гледал филмови. Се посетуваат и апартманите на неговите блиски соработници како и неговиот и апартманот на неговата сопруга. Влезница 3 евра). Во попладневните часови поаѓаме кон Скопје. Со попатна посета на Будва, прошетка низ стариот град... слободно време за кафе. Патувањето продолжува кон Македонија, се патува покрај Петровец на море, Подгорица, Тирана, Приштина. Ноќно возење.

5 Ден: 11.10.2021 СКОПЈЕ. Пристигнување во предпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 119€ / 7.380 денари

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

- Високо туристички автобус на наведената релација,

- Сместување на база 2 ноќевања со појадок во хотел

PALMON BAY RESORT & SPA 4 https://www.palmonbayspa.com/

- Користење на Спа центарот во хотелот

- Посета и прошетка низ Будва и Тиват

- Организација на аранжманот и туристички пратител на групата од агенција

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

* Доплата за ПОЛУПАНСИОН ( 2 вечери ): 750 ден. Резервација и уплата во агенција.

- Доплата за еднокреветна соба 2800 ден

- Задолжително патничко и здравствено осигурување 175 ден.

- Влезници за културно историските споменици

- Излет Херцег Нови со локален водич, автобус, 10 евра

- Посета на Котор и Пераст со локален водич, автобус, траект: 20 евра

- Туристичка такса 250 ден, се плаќа во агенција

НАПОМЕНИ:

* За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.

* Плаќањето се врши исклучиво според денарската цена

* За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

Прочитано 469 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • Viber & WhatsApp 078 730 777

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 09.00 - 18.00

Сабота 09.00-13.30

Top