fbpx

Малдивите или Малдивските Острови се островска земја која се состои од група атоли во Индискиот океан, југозападно од Индија и околу 700км западно од Шри Ланка. 26-те атолски групи на Малдивите содржат во себе 1.192 островчиња.Малдивите се познати по своите природни убавини - син океан, бели плажи и умерени температури. Температурите на водата и воздухот се околу 30°С во текот на целата година.Главни индустрии се туризмот и рибарството.Природните убавини се магнет за туристите и најважна индустрија на Малдивите. Поради прекрасните подводни корални пејсажи, Малдивите се рангирани како една од најдобрите дестинации за нуркачите во светот.Еден типичен туристички комплекс на Малдивите се состои од ексклузивен хотел на сопствен остров, населен исклучиво со туристи и хотелските работници, без друго локално население.Секој остров и хотел има свој центар и школа за нуркање .На 103 острови се наоѓаат туристички ресорти,а на 202 живеат мештани.На Малдивите живеат 400.000 жители од кои 100.000 живеат во главниот град Мале.Жителите се од муслиманска вероисповед.Јазикот на кој зборуваат е Dhivehi,а службен јазик е англиски.

КЛИМА И ОБЛЕКА
На Малдивите летото никогаш не завршува.Преку целата година е топло со мала промена на температурата во време на монсунските периоди.Североисточниот монсун кој почнува во октомври и завршува до април најчесто е сув со малку ветар,додека југозападниот кој трае од мај до октомври може да донесе ветар и дожд.Дневните температури се движат од 25-30 степени .Влажноста на воздухот од 80 % лесно се поднесува благодарение на благите ветренца и сенките од палмите.Врнежите се кратки и ретки но со јак интензитет.

Спакувајте си тенка платнена облека,а за навечер и текнка летна јакна.Препорачуваме да имате и обувки кои би ве заштитиле од коралите.При посета на главниот град Мале треба да се придржувате на следниве правила:машките да бидат облечени со долги панталони и горен дел,а женските лица да бидат покриени на рамената и колената .

ПАРИ
Во хотелските ресорти не ви се потребни локалните валути ,инаку парична единица е Maldivska Rufiyaa (MVR).Од банкоматите можете да извадите пари во локалната валута,или пак на аеродром при слетување може да се сменат пари во менувачница.Се прифакаат и кредитните картички за плаќање.

ПЛАЖИ
На Малдивите не постои лоша плажа,сите се како рај од соништата.Најомилени за туристите се следниве:Kanuhura,One&Only,Reethy Rah,Kuredu,Palm Beach,Sineva Fushi,Reethy Beach,Royal Island,Coco Palm,Eriyadu,Angsana Ihuru,Bandos,Baros,Club Rannalhi,Paradise Island,Sun Island,Fun Island……

НУРКАЊЕ И ГЊУРЕЊЕ
Малдивите се дестинација која е најбарана заради можноста за нуркање.Има прекрасни живописни корали,и подводен најразличен свет од ражите па се до легендарните мирољубиви ајкули.Комбинацијата на топла вода до 25 степени,видливоста на водата до 25 километри во длабочина како и стручните клубови за нуркање, овозможуваат сите оние кои се љубители на овој спорт да посакаат повторно да се вратат на Малдивите.

ХРАНА
На Малдиви во ресортите можете да пробате и уживате во интернационална кујна како и во најразлични специјалитети од риба,десерти и свежо цедени сокови и коктели.

ДЕЦА
Препорачуваме неколку ресорти во кои може да уживаат и Вашите деца доколку сакате да престојуваат со Вас:Kuredu,One&Only,Reethy Rah,Kanuhura,Bandos,Kurumba maldives,Filitheyo,Club Med Kani,Paradise Island,Kuramathi Ressort,Meeru,Four Seasons Ressort,Lily Beach,Sun Island…

Веќе од 1243 € (пример период на патување месец Мај)

Избор хотели

Barefoot Eco 4
Bandos Maldives 4
Embudu Village 3
Holiday Island Resort & Spa 4
Malahini Kuda Bandos 3
Summer Island Maldives 3
Reethi Faru Resort 4
Sun Island Resort & Spa 4
Royal Island Resort & Spa 5
Paradise Island Resort & Spa 4
Reethi Beach Resort 4
Adaaran Club Ranalhi 4
Adaaran Select Hudhuranfushi 4
Velassaru Maldives 5
Sheraton Maldives Full Moon & Spa 5
Kurumba Maldives 5
Kuredu Island Resort & Spa 5
Meeru Island 4
Adaaran Select Meedhupparu 4
Nika Island Resort 5
Coco Palm Dhuni Kolhu 5

* Цените се дадени по лице, изразени во EUR за уплата во денарска противвредност (1 € = 62 мкд.)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Авионски превоз на релација Скопје - Дубаи - Мале -Дубаи - Скопје
- Аеродромски такси
- Сместување во хотел и услуга по избор од табелата на 7 ноќевања
- Повратен трансфер од аеродром Мале до соодветниот хотел (со хидроавион или брз глисер, соодветен според хотелот)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Патничко осигурување
- Индивидуални трошоци
ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
- Доплата за еднокреветна соба според условите на одбраниот хотел (информации во агенцијата)

НАПОМЕНИ:
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- Цената е дадена за миниум 2 лица

Цената зависи од моментално расположливите места на aвио компанијата, како и расположливоста по хотелите.
Цената може да биде променета без претходна најава, при промена на цените од страна на хотелите.

Побарајте понуда на 

e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Прочитано 8378 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • 078 730 777

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00 - 14.00

Top