09.11.-18.11.2018

10 дена/ 7 ноќевање

Авион

Хонг Конг, економски џин на Азија и посебна провинција на Народна Република Кина … покрај тоа што се смета за најпопуларно место за шопинг, посебниот начин на живот на луѓето во Абердин ,како и пристаништето и неверојатно романтичните места с0 илјадници светилки,кои се огледаат во водата, плажите на Заливот, како и Пик транваите го чинат Хонг Конг да биде неизбежна туристичка дестинација .

Макао е најстарата прва европска колонија во Кина.Изграден е од страна на Португалија од 1557 г.на 30км2 територија на делтата на Бисерната река.Се наоѓа на 64 км источно од Хонг Конг и 45 км јужно од градот Гунагџу.Макао кој кинезите го нарекуваат Огледало на Океанот е и последна европскаа колонија која е вратена на матицата.Од 1999г. Макао добил статус на специален административен реон на Кина.Овој регион е еден од двата “посебни административни региони” во Кина, по Хонгконг. Жителите на Макао воглавно зборуваат кантонски кинески. Мандарински кинески, португалски и англиски се исто така во употреба.Макао се состои од Макајски Макајскиот Полуостров и два острова - Таипа и Колоане, кои се поврзани со земја која е земена од морето (reclaim land).Денес Макао со своите 650.000 жители,го нарекуваат и азиски Лас Вегас поради голем број на коцкарници и ноќен живот во амбиент на разноврзноста на иберијското и кантошкиот темперамент,архитектуата и кулинарството.

Гуанџоу е престолнина на провинцијата Гуангдонг кој има 100 милиони жители.Овој град е денес дом за 14 милиони жители. и еден од Алфа глобален економски центар.Бизнисмени од 180 земји доаѓаат секоја година на саемот за трговија кој има традиција од 1957г.Бил колевка на големата кинеска револуција,а денес е мултинационален мегаполис и престижен економски центар на Кина,кој привлекува и туристи со своето културно наследство и космополитската атмосфера.

 

1 Ден БЕЛГРАД – ДОХА

Состанок на групата на аеродромот Никола Тесла ” во 09.35 часот.Лет за Доха во 11.35 часот ( QR 232).Оброк во авионот. Пристигнување во 18:40часот.

2 Ден ДОХА –ХОНГ КОНГ

Лет за Хонг Конг во 02.25 часот(QR 818 ).Оброк во авионот.Пристигнување во 14.45часот.Трансфер до хотелот. Сместување. Слободно време за одмор. Ноќевање.

3 Ден ХОНГ КОНГ

Појадок..Полудневен разглед на градот. Посета на Абердин пристаништето, кој е дом на стотици луѓе што живеат на бродовите.Овој традиционалниот начин на живот е сосема поинаков од модерната архитектура и животот во градот. Во вечерните часови, илјадници светилки се рефлектираат во водата и создава магично доживување. Абердин е, исто така и Океански парк , еден од најголемите во Југоисточна Азија.Во продолжение посета на Репулс Заливот, кој е првенствено луксузна станбена област. Широката плажа од заливот е популарна меѓу локалните жители и туристите, и е идеална за утрински прошетки на плажа и сончање. Посета на Стенли пазарот светско познато место за добар шопинг со задолжителни ценкање за подобра цена.Пазарот е отворен 10:30 за да се 18:30. Овде можете да најдете широк спектар на производи, од облека, сувенири, украси и други ориентални работи. Стенли исто така, има прекрасни плажи и голем број на барови и ресторани. Одење на врвот на Victoria – еден од најпопуларните атракции на Хонг Конг. Од врвот можете да уживате во спектакуларен поглед на градот, на пристаништата Викторија и Коулун, облакодерите и зелените падини.Незаборавно доживување. Во светот не постои ништо како Peak трамвајот. Трамвајoт го влечат челичните кабли, патот е толку стрмен што се чини дека зградите покрај кои се поминува се поместуваат. Слободно попладне и вечер. Ноќевање.

4 ден ХОНГ КОНГ

Појадок.Слободен ден за индивидуални разгледувања и шопинг.Можност за факултативен излет-пловење по пристаништето Викторија со интернационална шведска ммаса и оркестар( цена околу 85 усд.)Ноќевање.

5 ден ХОНГ КОНГ – МАКАО

Појадок.Трансфер со катамаран за Макао( околу 1 сат).Макао е кинески Лас вегас.Некогашен ццентар на португалската колониална управа и големо пристаниште за трговиија,денеска е град посветен на играта и забавата.Полудневен разглед на градот.Обиколка на црквата Ст.Павле,Плоштадот Сенадо, храмот А-Ма и возење низ областа Котаи каде се сместени сите хотели со 5 * и казина.Враќање во хотел.Сместување.Ноќевање.

6 ден МАКАО

Појадок.Слободен ден за индивидуален разглед или шопинг.Можност за факултативен излет(шоу програм -House of DancingWater цена околу 110 усд)Ноќевање.

7 ден МАКАО – ГУНАГЏОУ

Појадок..Тргнувањ со автобус за Гуангџоу,кој се наоѓа на 145 км северно од Макао.Разглед на градот.-посета на маузелејот на кралот Нанјуе-владател на јужното кралество Јуе од 2 в.п.н.е.,посета на храмот Шест банљан на дрвото од 479 г.н.е.кои сведочат на будизмот во Кина.Островото Шамиан кој после опиимската војна станал британска и француска концесија.Маузелејот Др.Сун Јат Сена која води револуција од 1911 г и првиот председателл на Кина.Панорамски разглед на модернниот дел на градот , кратка пауза за фотографирање на високата Кантонова кула -604 м,, која е модерен симбол на Гуангжу. На патот кон хотелот, се посетува улицата Беиџинг, која е главен шопинг центар на градот. Пристигнување во хотел, сместување и слободно време. Ноќевање.

Ден 8 ГУНАГЏОУ

Појадок. Слободен ден за индивидуален разглед и шопинг или можност за факултативен излет (крстарење на Бисерната Река, цена околу 40 долари). Ноќевање.

Ден 9 ГУНАГЏОУ

Појадок. Собите се напуштаат во 12:00 часот. Слободен ден за индивидуални разгледување. Можност за факултативен излет до Национален парк Лотус Хил (30 км од градот) и градината Sunflower, која е во Книгата на рекорди на Гинис (околу 90 долари). Трансфер до аеродром.


Ден 10 ГУНАГЏОУ- ДОХА – БЕЛГРАД

Лет за Доха во 00:55 (QR 875). Оброк во авионот. Слетување во Доха во 05:45 часот. Продолжување на летот за Белград во 06:45 (QR 231). Оброк во авионот. Слетување во Белград во 10:35.


Цена по лице 1060 €


Во цената на аранжманот е вклучено:

-Превоз со авион на дадената релација според програмата

-Сместување во стандардни двокреветни соби во хотели 4*,-на база ноќевање со доручек ,и ручек според програмата

-разглед според програмата со вклучени трансфери

-трошоци на патувањето

-водич на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено :

-Аеродромски такси 284 еур(променлива)

-факултативни излети

-патничко осигурување

-Виза за Кина – 50 еур(лично се вади во амбасада во Скопје)

пасош,1 фотографија,патничко осигурување

 

 

Прочитано 762 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • +389 43 231 221

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00 - 13.30

Top